Ana Sayfa Yemek Tarifi İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

723
0
Paylaş
İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi
İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi İçin sizlere hazırlanışını ve yapılışını yazıyorum umarım işinize yarar.

Malzemeler:

1 adet büyük boy tavuk

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi İç pilavı için;

1 buçuk su bardağı pirinç , 2 adet soğan, 2 su bardağı tavuk suyu, 2 yemek kaşığı tereyağı veya margarin, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber

İç Pilavlı Tavuk Dolma Sos için;

1 yemek kaşığı tereyağı,1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı toz kırmızıbiber

İç Pilavlı Tavuk Dolma Hazırlanışı;

İç pilavlı tavuk dolma için ilk olarak tavuğun haşlanması ve kemiklerinin çıkarılması gerekir. Kemikler çıkarılırken tavuğun bütün halde kalması ve parçalanmaması önemlidir. Tavuk haşlandıktan sonra, haşlanan tavuğun suyu iç pilav yapımında kullanılmak için ayrılır. İç pilav için soğanlar küçük küçük doğranır, tereyağı pilav tenceresinde eritilerek soğanlar renkleri değişinceye kadar kavrulur.

İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi

Bol suda artık beyaz renk vermeyene kadar yıkamış olduğumuz pirinçler tencereye koyularak soğanlarla birlikte iyice kavrulur. Eğer dilerseniz içerisine kuş üzümü ve fıstık ilave edebilirsiniz. İlave etmek istenirse kavrulan pirinçlere kuş üzümü ve fıstık eklenerek 1-2 dakika daha kavrulmaya devam edilir. İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi Kavurma işlemi bittiğinde sıcak tavuk suyu tencereye dökülür. Pilav kısık ateşte 10 dakika kadar (Suyunu çekene kadar) pişirilir. Pişirilen pilav demlenmeye bırakılır. İç pilavımız hazırlandıktan sonra daha önceden kemikleri ayrılmış olan bütün kemiksiz tavuğun içine pilav bir kaşık yardımıyla doldurulur.

İç Pilavlı Tavuk Dolma Nasıl Yapılır.

Pişerken pilavın dağılmaması için tavuk bacakları sağlam bir ip ile bağlanır veya dikilir. Tereyağı, limon ve toz biber ile yapılan sos ile doldurulan tavuk iyice yağlanır. Fırın tepsisine veya kabına yerleştirilen tavuk önceden ısıtılan 180-200 derecelik fırında 45 dakika (iyice kızarana kadar) pişirilir. Tavuğu tepsiye yerleştirirken göğüs kısmının tepsi yüzeyine gelmesi daha iyi kızarmasını sağlar. İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi İç pilav fırın içinde de pişmeye devam edeceğinden pişirme süresi iyi ayarlanmalıdır. Pişirildikten sonra göz zevkine göre istenildiği gibi süslenerek servis edilebilir.